Opis pristopa

Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost
Community-Led Local Development - CLLD



CLLD predstavlja razširjen pristop, ki omogoča vključevanje več skladov v izvajanje lokalnega razvoja, ki ga bodo izvajale Lokalne akcijske skupine (LAS) v obdobju 2014-2020. Instrument CLLD za spodbujanje celovitega lokalnega razvoja po načelu »od spodaj navzgor« omogoča reševanje razvojnih problemov območja s pomočjo različnih virov financiranja. Gre za bolj celostni pristop, ki posledično prispeva k uspešnejšemu uresničevanju lokalnih potreb.

Namen CLLD je spodbujanje celovitega in uravnoteženega razvoja lokalnih območij po pristopu »od spodaj navzgor«. Tak pristop pa omogoča lokalnemu prebivalstvu, da z oblikovanjem lokalnih partnerstev (LAS), aktivno odloča o prioritetah in razvojnih ciljih lokalnega območja ter zasleduje njegove dejanske potrebe.
Izvajanje ukrepa CLLD na območju LAS Goričko 2020 vključuje dva evropska sklada, in sicer:

  • Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja (EKSRP)
  • Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR).


Cilj CLLD
 je spodbujanje socialnega vključevanja ter boj proti revščini in kakršnikoli diskriminaciji, zmanjševanje regionalnih razvojnih razlik in gospodarski razvoj območij. Poleg tega pa je cilj prispevati k ohranjanju narave, varstvu okolja, kulturne dediščine, kulturne krajine in njenih elementov.

Tematska področja ukrepanja CLLD, ki so jih zadevni organi upravljanja prepoznali za ključna pri zasledovanju ciljev Evropske unije in reševanju lokalnih razvojnih potreb so:

  1. Ustvarjanje delovnih mest,
  2. Razvoj osnovnih storitev,
  3. Varstvo okolja in ohranjanje narave ter
  4. Večja vključenost mladih, žensk in drugih ranljivih skupin.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izdalo katalog lokalnih akcijskih skupin v programskem obdobju 2014-2020. Katalog vsebuje splošne in konkretne podatke o izvajanju ukrepa M19 - LEADER/CLLD v Sloveniji, zemljevid slovenskih lokalnih akcijskih skupin, informacije o vseh slovenskih LAS-ih (predstavitev LAS-a, cilji strategij lokalnega razvoja in po tri projekte vsakega LAS-a).

KATALOG