Priprava in implementacija LASANTE Goričko
LASANTE

Vodilni partner operacije
Občina Grad
Grad 172
9264 Grad

Partnerji operacije
Lokalna energetska agencija za Pomurje, Martjanci 36, 9221 Martjanci
Inštalacije vodovofa in ogrevalnih naprav, Ivon d.o.o., Petanjci 51 c, 9251 Tišina

Tematsko področje ukrepanja
Varstvo okolja in ohranjanje narave

Ukrep po SLR
Izvedba ciljno usmerjenih aktivnosti za izboljšanje rabe naravnih virov - endogenih potencialov energije in povečanje učinkovitosti pri porabi energije ter varovanje in razvoj okolja

Specifični cilj
Spodbujanje URE, vključno z naložbami v OVE ter v dejavnosti okoljskega ozaveščanja za izboljšanje stanja okolja

Namen operacije
Obrazložitev problema:
Osnovno izhodišče in razlog priprave projekta je, da upravičeno območje LAS, nima pripravljenega krovnega strateškega dokumenta z akcijskih načrtom za ukrepanje na področju okolja - znižanje CO2 emisij. Gre za prenos dobre prakse, ki je razvita pri Evropski Komisiji in se uspešno implementira pri lokalnih skupnostih na območju celotne Evrope. V tej smeri je smiselno, da deluje tudi celotno območje LAS, saj bomo v okviru priprave izhodišč prvotno izdelali celoten popis stanja rabe energije, potencialov OVE in izkoriščanja OVE – s ključnim orientacijskim podatkom koliko CO2 emisij imamo na letnem nivoju. Še bolj pomembna je naslednja faza dela, ko bomo izvedli analitiko obstoječih programov in ustrezno začrtali smernice za prihodnost. Vsekakor bo pri pripravi akcijskega načrta ta LASANTE zagotovljena široka in najnižja participacija vseh akterjev, kot tudi komunikacija in vključevanje stakeholderjev na območju LAS.
Nakazane rešitve, ki bodo dosežene z operacijo:
S dokumentom LASANTE dobi območje LAS, načrt ukrepov s katerimi se lahko doseže zastavljene cilje, ki bodo prav tako opredeljeni v samem dokumentu – akcijskem načrtu LASANTE. Dodana vrednost projekta je tudi v tem, da ne samo, da pripravimo akcijski načrt ampak, tudi začnemo s prvo implementacijo ukrepov iz akcijskega načrta že v okviru projekt. Prav tako se aktivnosti merjenja prašnih delcev in delovanja kurilnih naprav nanašajo na rešitve, ki imajo vpil na izboljšanje stanja okolja.
Operacija zagotavlja dolgoročne ter trajne rešitve:
V zadnji aktivnosti je vključena naloga animacije in informiranja vseh treh ključnih sektorjev regionalnega / lokalnega razvoja, tudi ostalih občin, podjetij in prav tako operacija predstavlja možnost kapitalizacije v smislu nadgradnje projektnih rezultatov z naslednjimi projekti ter transferability potenciala zaradi prenosa aktivnosti operacije in rezultatov v druga okolja.
Prav zagotavljanje nadaljnjega izvajanja obravnavane vsebine je rezultat in glavni namen operacije. Vse aktivnosti operacije so naravnane tako, da lahko zagotavljajo trajnost rezultatov po ključu priprava akcijskega načrta => implementacija akcijskega načrta. Ravno tako vse aktivnosti strmijo k povečanju izkoriščenosti endogenih potencialov in znižanje porabe energije. LEA Pomurje bo pridobljeno znanje že samo na podlagi svojega poslanstva uporabljal in promoviral tudi v prihodnosti. Na drugi strani pa koristi, ki jih prinašajo rezultati operacije pri ciljnih skupinah same po sebi zagotavljajo nadaljnjo uporabo/trajnost. Nabavljena oprema, bo kot nova storitev pri partnerju razvita in nudena na območju LASa v prihodnosti, v sklopu projekta pa bo opravljenih 50 kom vzorčnih meritev, ki bodo služile kot orientacija za ukrepanje na dolgi rok na celotnem upravičenem območju LAS-a.
Zakaj je predlog operacije pomemben za območje LAS:
»Lokalne akcijske skupine akcijski načrt za trajnostno energijo«, je priprava krovnega dokumenta za upravičeno območje LAS GORIČKO, kjer bo na podlagi evidentiranega stanja, pripravljen akcijski načrt za znižanje CO2 emisij. Gre za prenos dobre prakse, ki je razvita pri Evropski Komisiji in se uspešno implementira pri lokalnih skupnostih na območju celotne Evrope. LAS območje sedaj nima niti evidentiranih podatkov o porabi, potencialu, kaj šele o tem kaj bi bilo potrebno narediti….
Gre za osnovno podlago in strateški dokument na področju okolja / zniževanju CO2 emisij z konkretnimi koraki, ki lahko v prihodnosti služijo tudi kot izhodišče za aktualizacijo Strategije LAS.

Cilji operacije
»Lokalne akcijske skupine akcijski načrt za trajnostno energijo«, je priprava krovnega dokumenta za upravičeno območje LAS Goričko, kjer bo na podlagi evidentiranega stanja, pripravljen akcijski načrt za znižanje CO2 emisij. Gre za prenos dobre prakse, ki je razvita pri Evropski Komisiji in se uspešno implementira pri lokalnih skupnostih na območju celotne Evrope. Nekatere občine z območja LAS so že tudi pristopile h Konvenciji županov in pripravile / sprejele občinske strateške dokumente, s predpostavko, kako bodo znižale CO2 emisije do leta 2020 za najmanj 20%. V tem duhu in v tej smeri je smiselno, da deluje tudi celotno območje LAS, saj bomo v okviru priprave izhodišč prvotno izdelali celoten popis stanja rabe energije, potencialov OVE in izkoriščanja OVE – s ključnim orientacijskim podatkom koliko CO2 emisij imamo na letnem nivoju. Še bolj pomembna je naslednja faza dela, ko bomo izvedli analitiko obstoječih programov in ustrezno začrtali smernice za prihodnost. Vsekakor bo pri pripravi akcijskega načrta ta LASANTE zagotovljena široka in najnižja participacija vseh akterjev, kot tudi komunikacija in vključevanje stakeholderjev na območju LAS.
Proces dela se bo zaključil s pripravo celovitega energetskega programa območja LAS, ki bo odražal dejansko stanje, realno sliko in potenciale in na podlagi konsenza / kompromisa vključenih akterjev, izoblikovano zeleno mejo izkoriščanja endogenih potencialov območja, kar se bo odražalo v končnem akcijskem načrtu LASANTE. Rdeča nit oz tudi smernice dela bodo maksimalno znižanje CO2 emisij območja, s tem, da je minimalni cilj 20% do leta 2020.
V želji, da se delo in uporabnost samega LASANTE čim bolj umesti v območje LAS, bo izvedena promocija koncepta z vključitvijo naselje Cankova, naselje Gornji Petrovci, naselje Grad, naselje Hodoš, naselje Kuzma, naselje Moravske Toplice, naselje Puconci, naselje Šalovci, naselje Sveti Jurij, naselje Tišina, naselje Bakovci, naselje Krog in naselje Rakičan, kot tudi konkretna implementacija treh identificiranih ukrepov iz nabora v akcijskem načrtu LASANTE.
V okviru projekta se bomo v drugem delovnem sklopu tudi osredotočili na zahteve Uredbe o emisiji snovi v zrak iz malih in srednjih kurilnih naprav, ki stopa v veljavo 1. januarja 2017. Gre za predpisane mejne koncentracije celotnega praha, mejne koncentracije ogljikovega monoksida, računska vsebnost kisika v dimnih plinih, emisije ogljikovega monoksida, dušikovih oksidov pri uporabi plinskega olja, dušikovih oksidov pri uporabi težkega kurilnega olja in žveplovih oksidov. Gre za aktivnosti usmerjene k istemu cilju kot LASANTE, vendar bomo v tem delovnem sklopu na pilotnem modelu gospodinjstev upravičenega območja (naselje Cankova, naselje Gornji Petrovci, naselje Grad, naselje Hodoš, naselje Kuzma, naselje Moravske Toplice, naselje Puconci, naselje Šalovci, naselje Sveti Jurij, naselje Tišina, naselje Bakovci, naselje Krog in naselje Rakičan) poskušali ugotoviti in predlagati spremembe in ukrepanje, še preden bo uredba prinesla svoje zahteve v veljavnost. Gospodinjstva bomo imela namreč možnost brezplačno preveriti ustreznost svoje peči – merjenje delovanja bo opravil naš strokovnjak. V končni fazi bo pripravljena primerjalna analiza stanja, ki lahko služi kot orientacija in možnost ukrepanja za celotno upravičeno območje LAS ( naselje Cankova, naselje Gornji Petrovci, naselje Grad, naselje Hodoš, naselje Kuzma, naselje Moravske Toplice, naselje Puconci, naselje Šalovci, naselje Sveti Jurij, naselje Tišina, naselje Bakovci, naselje Krog in naselje Rakičan).

Kazalniki učinka
Število novih lokalnih produktov in storitev (1)
Izdelani krovni strateški »program za okolje« z evidentiranimi ključnimi aktivnostmi po sektorjih, z implementacijo minimalno treh ukrepov (1)
Število dogodkov o pomenu zmanjšanja obremenitve okolja s toplogrednimi plini, ki vključujejo učinkovito rabo energije in izkoriščanje endogenih potencialov energije (1)
Izdelani poslovni model energetske kooperative ali ESCO sistem (1)
Medijsko javna kampanja (1)

Obdobje izvajanja operacije

Celotna vrednost operacije v EUR
86.130,42

Znesek sofinanciranja v EUR

Kontakt
Cvetka Ficko, zupanja@obcina-grad.si, 02 551 88 82